Pomoc psychologiczna

Psycholog nie leczy, ale pomaga w prawidłowym rozwoju i rozwiązywaniu trudnych problemów, udziela wsparcia i pomocy w nawiązywaniu kontaktów z najbliższymi i otoczeniem, uczy nowych sposobów radzenia sobie w życiu i dostrzegania możliwości jakie drzemią w każdym człowieku.

Dlaczego do psychologa ?

W przeciągu naszego życia spotkamy się z różnymi sytuacjami, które mogą zakłócić czy też zupełnie zburzyć nasze normalne funkcjonowanie. Może to być śmierć bliskiej nam osoby, choroba, tragiczny wypadek, stres spowodowany pracą, strach przed jej utratą lub po prostu jej brak. Czasami to także obawa przed związkiem i wątpliwości jak sobie poradzimy w nowych rolach, np. jako rodzice. To także różne trudności w kontaktach rodzinnych czy w miejscu pracy. Przytrafiają nam się konflikty z dorastającymi dziećmi, rodzicami czy życiowymi partnerami. Czasami pojawia się niczym nieuzasadniony spadek nastroju, uczucie przygnębienia, utrata sensu życia, narastająca niechęć do życia, myśli samobójcze, negatywne myśli o sobie, depresje, zniechęcenie, poczucie beznadziejności  i bezradności wobec piętrzących się trudności, poczucie zagubienia.

Rozmowa

Jeżeli odczuwasz dyskomfort, martwisz się czymś, coś Cię niepokoi, jakiś problem Cię przerasta - nie wahaj się odwiedzić psychologa - specjalistę - najwłaściwszą wówczas osobę, którą warto wybrać. Rozmowa z bliskimi niewątpliwie pomaga. Lecz to najczęściej najbliżsi nie mają do Ciebie odpowiedniego dystansu i pomimo, że chcą dla Ciebie jak najlepiej – ich rady nie zawsze będą skuteczne. Bywa również, że Twoje problemy są wstydliwe lub po prostu nie chcesz swoją sprawą niepokoić rodziny. Dlatego nie wstydź się odwiedzić  psychologa, gdyż jego wiedza i doświadczenie pomoże rozwiązać wiele wątpliwości i niepokojów. Poprawi Twoją samoocenę, wiarę w możliwości i nauczy jak bezpiecznie rozwiązywać konflikty i radzić sobie ze stresem i życiowymi trudnościami.

Testy psychologiczne

Psycholog to kompetentna i uprawniona osoba do przepowadzania testów. Testy psychologiczne nie mają absolutnie nic wspólnego z psychozabawami, które znajdujemy w różnych czasopismach lub internecie. Choć zgodzę się, że wszyscy lubimy je rozwiązywać, tak jak chętnie czytamy też horoskopy. Testy psychologiczne nie są ogólnodostępne i publikowane. Może zakupić je  jedynie osoba, która posiada dyplom psychologa i jest zarejestrowana w Pracowni Testów Psychologicznych. Tak więc posługiwanie się testami, a przede wszystkim interpretowanie ich wyników należy do kluczowych kompetencji psychologa.

Testy psychologiczne pomagają w diagnozie. Współczesna psychologia skłania się do wykonywania wielu testów. Jednakże, same testy nie zastąpią bezpośredniej rozmowy. To właśnie poprzez rozmowę, a nie sam opis wyniku testowego otrzymasz bezpośrednie wsparcie i informację co robisz dobrze, a nad czym możesz jeszcze popracować.

Może też usłyszysz, że Twoje obawy i zachowanie wcale tak naprawdę nie są tak niepokojące. Mogą bowiem w większym lub mniejszym stopniu przytrafić się każdemu z nas. Ale w zależności od tego, na jakim zakręcie życia się znajdziesz - mogą Cię  przytłoczyć lub wzmocnić. Warto więc uzyskać fachową wiedzę i pozbyć się wątpliwości.


zdjęcie Iwony Kochańskiej

Wierzę, że każdy człowiek ma potencjał do pokonywania trudności. Każdy człowiek ma prawo do zmian, do własnego rozwoju i podnoszenia komfortu życia. Rolą terapeuty jest umiejętne wydobycie i rozwinięcie zasobów Pacjenta w jego drodze radzenia sobie z trudnościami. O mnie